„Miłosierdzie to imię Boga.” Franciszek, Jorge Mario Bergoglio

Tytuł: Miłosierdzie to imię Boga.   franciszek_Milosierdzie
 Autor: Franciszek, Jorge Mario Bergoglio 
Wydawca: Wydawnictwo Znak, Kraków 2016 r.
Dane techniczne: format: 140 x 205, s.176,
oprawa twarda
Cena detaliczna: 29,90 zł.
Dostępna: Książka dostępna w dobrych księgarniach,
Empiku oraz na www.znak.com.pl

Pierwsza bardzo osobista książka Franciszka o miłosierdziu. Pozwala poznać myśli i serce papieża Franciszka!

Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by umożliwić spotkanie z tą przenikającą do głębi miłością, jaką jest Boże Miłosierdzie. Aby mogło się to zdarzyć, trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i parafii, wyjść i pójść szukać ludzi tam, gdzie żyją, gdzie cierpią, gdzie mają
nadzieję.” Franciszek

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.
W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął. Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi. Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.